Педагогічні фахові коледжі України в історичній ретроспективі становлення (друга половина ХІХ – 80-ті роки ХХ століть)

  • Оксана Вінтоняк Коломийський педагогічний фаховий коледж
Ключові слова: педагогічний коледж, педагогічне училище, педагогічний технікум, педагогічна школа, педагогічні курси, заклад передвищої фахової освіти.

Анотація

У статті проаналізовано історичну ретроспективу становлення закладів освіти в другій половині ХІХ – 80-х рр. ХХ ст., які, будучи зародками і попередниками сучасних фахових педагогічних коледжів України, значною мірою обумовили мережу їхнього територіального розташування та сформували традиції, що позначаються на характері організації їхнього освітнього процесу. Реконструкцію мережі закладів освіти, які стали зародками формування педагогічних училищ і коледжів за новітньої доби державності, здійснено на основі територіально-регіонального підходу, який визначає поділ областей України на окремі регіони та дозволяє з’ясувати спільне й особливе в розвитку розташованих на їхній території закладах освіти. В основу такої реконструкції покладено дві моделі: тричленну, яка дозволяє відстежувати наступність розвитку різних типів закладів освіти від первісного – дорадянського (перша половина ХІХ ст. – 1914–1915 рр.) до радянського (1920-1980 рр.) та сучасного (із 1991 р.), та двочленну, в якій відсутній перший компонент. Усього в об’єктиві дослідження було близько     50 закладів освіти.

З’ясовано спільні та особливі риси процесу виникнення і становлення закладів середньої педагогічної освіти в Західному, Північному, Східному, Центральному, Південному регіонах України. Виведена загальна матриця почергової зміни домінуючих типів середніх педагогічних закладів освіти, які позначали передісторію становлення сучасних педагогічних коледжів: учительська семінарія (друга половина ХІХ ст. – 1914–1915 рр.), педагогічні курси і школи (1920–1926 рр.), педагогічний технікум (1924–1941 рр.), педагогічне училище (із 1944–1945 рр.).

Опубліковано
2025-01-15