Шлях королеви: реконструкція маршруту Анни руської з Києва до Франції

  • Петро Кралюк Національний університет «Острозька академія»
  • Володимир Лавренчук Рівненський обласний інститут післядипломної педагогічної освіти
  • Федір Баландін Головний куратор Міжнародного фестивалю мистецтв «Anne de Kyiv Fest»
Ключові слова: княжна Анна Ярославна, французький король Генріх І, Київська Русь, дипломатична місія, реконструкція маршруту.

Анотація

У статті здійснюється реконструкція шляху київської княжни Анни, дочки Ярослава Мудрого, із Київської Русі до Франції. Метою поїздки було не лише одруження Анни Київської із французьким королем Генріхом І, їхній шлюб у Реймському соборі та коронація, а й дипломатична місія, зокрема налагодження релігійно-культурних, економічних і політичних зв’язків між Києвом та іншими європейськими державами.

Писемні джерела, досліджені у статті, детально висвітлюють інформацію про маршрут, міста і країни, через які пролягав шлях княжни, а також  про стосунки правителів держав та окремих земель із Київською Руссю.

На основі хроніки монастиря Святого Петра Живого, глосів «Псалтиря Одальрика» та «Вандомських аналів» визначено орієнтовну дату і час подорожі. Схарактеризовано оточення Анни, що, з одного боку, було представлено людьми з княжого двору, які виконували дипломатичну місію, а з іншого, ймовірно, єврейськими купцями-раданітами.

Розглянуто маршрут Анни Ярославни, що міг пролягати між Дунайським басейном, а також із Кракова до Праги, звідки у південному напрямку простягався так званий «бурштиновий шлях». З’ясовано, що на цьому шляху для майбутньої королеви Франції існувало безліч небезпек, адже на той час у Європі велися феодальні війни.

Опубліковано
2022-11-09