Philosophical vector of foreign language training of students of philologists (ending ХХ – beginning ХХI century)
Abstract
У статті висвітлено філософсько-культурологічні засади іншомовної підготовки студентів-філологів як вагомого чинника міжкультурної комунікації, що орієнтована на забезпечення європейської інтеграції України. Важливою умовою культурної інтеграції в іншомовній підготовці майбутніх фахівців-філологів визначено відкритість української освіти й відповідність її вимогам європейської інтеграції; пріоритетність національних інтересів у процесі міжкультурної взаємодії; необхідність трансформацій вищої освіти у змістовому та процесуальному аспектах на ціннісній особистісній основ.
Доведено, що оновлення освіти відбувається за умови перегляду її змісту, структури, процесуальних норм і результатів засвоєння програмового матеріалу та його ціннісних характеристик. Цілеспрямований характер вищої освіти визначається соціальним замовленням держави, яка виражає суспільну думку й мету освітньої діяльності, обираючи основними категоріями освітніх програм певні компетентності й визначаючи відповідні результати навчання.
Серед чинників трансформації системи вищої освіти в Україні виокремлено конструювання інтегрованих освітніх програм, вироблення єдиних критеріїв для створення порівнюваних кваліфікаційних вимог, прийняття стандартів оцінки якості підготовки спеціалістів із вищою освітою, що зумовлює зміни в меті й змісті освітньої діяльності, а отже, потребує відповідного програмово-методичного забезпечення.
Наголошується, що зміни в іншомовній підготовці студентів-філологів передусім пов’язані із формуванням її змісту, а також створенням нових навчально-методичних комплексів, покликаних забезпечити цю роботу в закладі вищої освіти.