Вплив віденської сецесії на розвиток художньо-промислової освіти на західноукраїнських землях (кінець ХІХ – початок ХХ століть)
Анотація
У дослідженні окреслено особливості розвитку художньо-промислової освіти на західноукраїнських землях кінця ХІХ – початку ХХ ст. Розкрито освітню політику Австро-Угорської імперії та завдання, що ставив перед художньо-промисловою освітою тодішній уряд. Проаналізовано роль Віденського сецесіону – нового стильового напряму, заснованого групою віденських художників, архітекторів, дизайнерів, в архітектурі Австро-Угорської імперії, що мав неабиякий впливав на архітектуру, предметний дизайн та образотворче мистецтво західноукраїнських земель. Відзначено вплив «Віденських майстерень», виробничого об’єднання архітекторів, художників, ремісників і комерсантів, а також результати дизайн-діяльності цього товариства в архітектурі та предметному дизайні. Схарактеризовано роль Віденського музею мистецтва і промисловості та його регіональних відділень як системотворчого компонента у формуванні художньо-промислової освіти в імперії.
Обґрунтовано значення постаті архітектора О. Вагнера, теоретика й ідеолога Віденської сецесії, у розвитку художньо-промислової освіти Австро-Угорської імперії.
Особливу увагу закцентовано на ролі національного чинника в розвитку художньо-промислової освіти та дизайну на західноукраїнських землях під впливом Віденського сецесіону, що проявився завдяки архітектурному стилю «Гуцульська сецесія», архітектурні проєкти якого були реалізовані й на західноукраїнських землях, зокрема у Львові та Івано-Франківську.